Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Nad czym pracujemy?
Będziemy prowadzić randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie fazy 1b, mające na celu ocenę bezpieczeństwa
i skuteczności LIV001 (modyfikowany genetycznie probiotyk) podawanego doustnie raz dziennie przez 8 tygodni, w leczeniu pacjentów z łagodnym do umiarkowanego wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
O leku
W ostatnich latach genetycznie modyfikowane probiotyki okazały się obiecującą nową strategią zapobiegania i leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (IBD). Wykazano, że jelitowe dostarczanie przeciwzapalnych białek, takich jak cytokiny i enzymy, przy użyciu genetycznie modyfikowanych probiotyków, reguluje homeostazę jelitową i zapewnia korzystne efekty w przypadku stanu zapalnego jelit.
Cytokiny to białka sygnalizacyjne produkowane przez komórki układu odpornościowego, które regulują procesy zapalne. W IBD kluczową rolę odgrywa nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna, w której cytokiny uczestniczą w podtrzymywaniu stanu zapalnego, dlatego modulowanie ich działania jest istotnym celem terapeutycznym.
Probiotyki to z kolei żywe mikroorganizmy, które podawane wspierają równowagę mikrobioty jelitowej. W IBD, mikrobiota jelitowa jest zwykle zaburzona, co może nasilać stan zapalny.
Kto będzie mógł wziąć udział?
1. Pacjenci wieku od 18 do 65 lat,
2. Mający zdiagnozowane wrzodziejące zapalenie jelita grubego od co najmniej 3 miesięcy,
3. Cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego w postaci łagodnej do umiarkowanej,
4. Ognisko chorobowe o wielkości co najmniej 15 cm,
5. Bez rozpoznanej choroby Leśniowskiego-Crohna lub innej postaci zapalnej choroby jelit, takiej jak celiakia.
Czas trwania badania:
Do 16 tygodni.
Kiedy otwieramy zapisy?
Marzec 2025.